| Brand | Barlinek |
|---|---|
| Collection | Chevron |
| Strip | Single Strip |
| Length | 725.9 mm |
| Width | 130 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Grade | Various |
| Profile | Tounge and Groove |
| Construction | Three Layers |
| Surface Finish | Matt Lacquer |
| Wood Species | Oak Sawn Cut |
| Bevelling | 4 Side Bevelled |
| Lengthwise Joint | Tounge and Groove |
| Box Size | 0.61 Sqm |
Oak Mersey
Original price was: AED450.00.AED345.00Current price is: AED345.00.
The three layer construction makes for a more stable engineered wood flooring board. The top layer consists of just a single strip of Oak. This make for a slightly more expensive flooring board although gives the floor a much more authentic look with clear lines and less character on the floor. Generally, a wider board will cause a slight increase in the price. The Oak Chevron Trivor is a 130 mm wide board.
In stock














Reviews
There are no reviews yet.