| Brand | Barlinek |
|---|---|
| Collection | Grande |
| Strip | Single Strip |
| Length | 2200 mm |
| Width | 180 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Grade | Family |
| Profile | 5G Click System |
| Construction | Three Layers |
| Surface Finish | Matte Lacquer |
| Wood Species | Oak Sawn Cut |
| Bevelling | No |
| Lengthwise Joint | Barclick |
| Box Size | 3.18 Sqm |
Sapella Uluru
Original price was: AED450.00.AED355.00Current price is: AED355.00.
The three layer construction makes for a more stable engineered wood flooring board. The top layer consists of just a single strip of Oak. This make for a slightly more expensive flooring board although gives the floor a much more authentic look with clear lines and less character on the floor. Generally, a wider board will cause a slight increase in the price. The Oak Pudding is a 180 mm wide board.
In stock














Reviews
There are no reviews yet.