| Brand | Barlinek |
|---|---|
| Collection | Grande |
| Strip | Single Strip |
| Length | 723.9 mm |
| Width | 127 mm |
| Thickness | 14 mm |
| Grade | Country |
| Profile | 5G Click System |
| Construction | Three Layer |
| Surface Finish | Matt Lacquer |
| Wood Species | Oak |
| Bevelling | 4 Side Bevelled |
| Lengthwise Joint | Barclick |
| Box Size | 0.65 Sqm |
| Pattern | Herringbone |
Oak Touch senses
Original price was: AED450.00.AED345.00Current price is: AED345.00.
The three layer construction makes for a more stable engineered wood flooring board. The top layer consists of just a single strip of Oak. This make for a slightly more expensive flooring board although gives the floor a much more authentic look with clear lines and less character on the floor. This particular color is called Natural Oak Herringbone. Generally, a wider board will cause a slight increase in the price. The Natural Oak Herringbone is a 90 mm wide board.
In stock














Reviews
There are no reviews yet.